Maria J. Turos

adiunkt z Zakładzie Etyki i Medycyny Paliatywnej.

To prawdziwe „…enfant terrible…” tego Zakładu. Autor całego szeregu artykułów bynajmniej niepoświęconych zagadnieniom etycznym, ale historii chirurgii wojskowej XIX wieku, oraz – po trosze – historii początków uczelni gdzie pracuje.

Już zdążyła wydać pięć książek, w tym pierwszą w języku polskim biografię Dominique Jean Larrey wybitnego chirurga epoki napoleońskiej.

Poniżej prezentujemy okładki czterech spośród nich.

Jest członkiem honorowym towarzystwa naukowego „Association des Amis du Musée du Service de Santé des Armées au Val-de-Grâce” z siedzibą w Paryżu, a ponadto członkiem „Les Amis du Baron Larrey” z siedzibą w Beaudean i „Le Souvenir Napoleonien”.

Na gruncie polskim zaś - Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy Oddział Warszawski

…co roku można ją spotkać w Jabłonnie gdzie od dziesięciu lat prezentuje swoje poczynania podczas finału Festiwalu Nauki.

Z dumą zamieszczamy informację, iż Pani dr Natalia Szejko pracownik Zakładu Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej w rankingu osiągnięć naukowych 2016-2019 znalazła się na liście wśród 100 osób wykazanych jako najlepszych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Pani Natalio, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.